Mekanlar

L’arancia Cunda

Son zamanlarda yediğim en güzel akşam yemeğinden bahsetmek istiyorum size. Cunda’nın bende yeri çok ayrı olmuştur. Bu sene ikinci kez ziyaret edebildim ve çok daha fazla keşfetme imkanım oldu. Bu keşiflerimden en güzeli ise L’arancia Cunda idi. Burası İtalyan teknikleri ile Cunda (Ege) mutfağını işliyor. Adanın tam merkezinde bulunuyor ve yemeklerinin yanı sıra iç-dış mimarisi ile de çok etkileyici bir restoran. Ben en çok avlusunu keyifli buldum. Zira sokak tarafında oturmak bazen kaos olabiliyor.

Fotoğrafların kalitesi için şimdiden özür diliyorum ancak bu gastronomik şölen karşısında pek sabırlı kalamadık, dolayısıyla bu fotoğraflar ile idare edeceğiz.

Yaz Domatesleri & Yanık Taze Soğan Kremalı salata, Yeşil Erik & Konfi Sarımsaklı Kuru Cacık

Gelelim buradaki yeme deneyimimize. Başlangıç olarak Yaz Domatesleri & Yanık Taze Soğan Kremalı salata ve yanına da meze olarak Yeşil Erik & Konfi Sarımsaklı Kuru Cacık aldık. Açık söylemek gerekirse o akşam bizi en çok etkileyen salata oldu. Yalnızca yaz domatesleri ve soğan kremalı salata diyip geçmemek gerekiyor. İçerisinde fesleğen, reyhan, şili biberi, frenk soğan, frambuaz ve mükemmel bir ahududu vinigret bulunuyor. Frambuaz kısmını yanlış okumadınız, çok kontrast dursa da inanılmaz bir tat uyumu yakalanmış.
Yeşil Erik & Konfi Sarımsaklı Kuru Cacık içerisinde ise semizotu, rezene filizi, nane, fesleğen, reyhan ve dereotu bulunuyor. Hepsi muazzam bir şekilde harmanlanmış ve adeta bir ferahlatıcı bomba hissi yaratıyor ağzınızda.

Kuşkonmaz Risotto & Sırlanmış Biberiye ve Tane Biberli Dana Bonfile

Ardından akşam yemeğine geçiş yaptık. Ben içerisinde yarı kurutulmuş domates, siyah zeytin ve limon kabuğu rendesi bulunan Kuşkonmaz Risotto tercih ettim, Onur da Sırlanmış Biberiye ve Tane Biberli Dana Bonfile aldı. Risotto için süper yorumlar yapamıyorum, porsiyon oldukça doyurucuydu ve lezzetliydi ama benim için salata ya da mezenin üzerine çıkamadı. Öte yandan ben et yemekten pek hoşlanmayan biri olarak Onur’un seçmiş olduğu bonfileyi çok sevdim. Gerçekten çok kararında pişmişti, eşlikçileri ile de ahenk içerisindeydi. Ben yemeğimin yanında beyaz şarap tercih ettim, Onur ise kırmızı seçti. İkimiz de memnun kaldık.

Eğer yerim kalsaydı bu yemeğin üzerine Tiramisu L’arancia denemeyi gerçekten çok isterdim, oraya bir kez daha gitmeye bahanemiz olsun 🙂
İçerisinde kaymaklı Cunda loru kreması bulunuyor, gerçekten merak uyandırıcı.

Menüyü incelemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *